Umberto Veronesi

Urodzony 28 listopada 1925 w Mediolanie – światowej sławy włoski lekarz onkolog. Swoją karierę naukową poświęcił na badania nad leczeniem oraz prewencją chorób nowotworowych. W tym celu Prof. Veronesi założył Europejski Instytut Onkologii, w którym pełni funkcję dyrektora naukowego. W swoim dorobku naukowym ma ponad 800 publikacji naukowych oraz jest autorem kilkunastu książek, w których porusza temat profilaktyki i leczenia nowotworów. Jako wybitny chirurg opracował nowatorski zabieg kwadrantektomii, czyli częściowego usunięcia gruczołu sutkowego, bez usuwania całej piersi. W 2000 roku w rządzie Giuliana Amata, Veronesi sprawował funkcję ministra zdrowia Włoch.

WEGETARIANIN I ZWOLENNIK ZDROWEGO ODŻYWIANIA
Umberto Veronesi jest wegetarianinem, wielkim wrogiem palenia tytoniu oraz obrońcą środowiska naturalnego. Właściwe odżywianie stawia na pierwszym miejscu, jako czynnik chroniący przed nowotworami. Ponadto uważa, że odpowiednia dieta jest kluczowym elementem w samej terapii nowotworów i skutecznie wspiera proces leczenia. Zachęca do rezygnacji z mięsa, tłuszczów, produktów mlecznych, żywności przetworzonej oraz słodyczy. Takie modyfikacje diety mają poparcie w nauce, a z każdym dniem przybywa coraz więcej badań na temat roli diety w prewencji i leczeniu nowotworów. Badania na ten temat są prowadzone również przez Fundacje Umberto Veronesiego.

W ostatnio wydanej książce pt. „ Z rakiem walczy się przy stole”, Veronesi pokazuje jaki zgubny wpływ na nasze zdrowie ma dieta zachodnia – bogata w tłuszcze, białko zwierzęce oraz cukier. Zachęca do zmiany nawyków, bo kto je mniej i stosuje dietę roślinną, znacznie wydłuża swoje życie i to w zdrowiu.